Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Czytamy historie rodzinne"

Na uczestników projektu czekają wyzwania czytelnicze wokół książki Justyny Bednarek i Emilii Dziubak pt. "Wnuczka antykwariusza"- Wyprawki Czytelniczej, którą pierwszoklasiści otrzymali
w ramach kampanii "Mała książka- wielki człowiek".

Spotkania prowadzone są przez nauczycieli bibliotekarzy- w klasie 1b przez p. Arletę Rojowską
i w klasie 1c przez p. Agnieszkę Gesing.

25 kwietnia 2024r. to dzień naszego trzeciego spotkania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego w klasie 1b.

Tym razem uczniowie mieli za zadanie wykazać się dużą kreatywnością. Motywacją do tego zadania była historia plamy z soku na ścianie w domu babci i dziadka, którą zrobiła Gabrysia wiele lat temu. Wyobraźnia babci pozwoliła zobaczyć w tej plamie grzywę lwa, który w nocy chronił mieszkańców przed złymi snami.

My, zamiast soku, użyliśmy atramantu i słomek. Dzieci rozdmuchiwały atrament, a potem tworzyły prace przedstawiające jakieś zwierzę. Wyszły przepiękne, bardzo pomysłowe prace, które zostały zaprezentowane przez autorów. W celu utrudnienia zadania, co okazało się łatwe dla naszych pierwszaków, do wykonanego rysunku należało wymyśleć krótką historię.

I była historia o ośmiornicy chcącej zdobyć koronę, o smoku i o jeleniu.

Na zakończenie zajęć odbył się mini quiz sprawdzający pamięć dzieci i czy uważnie słuchają głośnego czytania. Grupa dzieci zaskakiwała odpowiedziami, bo pamiętali najmniejsze szczegóły z pierwszego spotkania.

No i rzecz jasna, nie zbabrakło głośnego czytania kolejnego rozdziału.

Z całego serca zachęcam do zajrzenia do albumu fotograficznego- a tam zdjęcia pod nazwą "Atramentowe rysunki - klasa 1b".

Kolejne spotkanie w ramach projektu w klasie 1b odbyło się 4 marca.

Na samym początku rozwinięliśmy pajęczynę przyjaźni, swego rodzaju rodzinną - bo dzieci łączy fakt chodzenia do tej samej klasy. Każdy
z uczestników miał za zadanie powiedzieć kilka słów o sobie- tak uczyliśmy się autoprezentacji
i przekazać kłębek wełny dalej.

Kolejny punkt spotkania to czytanie kolejnego rozdziału, w którym dzieci poznały znaczenie słów antykwariusz, kolekcjoner, kapsuła czasu. Ich zadaniem było ułożenie tych słów z rozsypanki literowej
i potem wyjaśnienie znaczenia odszukanych wyrazów.

Dzieciom tak bardzo podoba się historia Gabrysi, bohaterki książki, że poprosiły o przeczytanie kolejnego rozdziału.

Zerknijcie na fotorelakcję:

25 marca 2024r. w klasie 1b oodbyło się pierwsze spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego koordynowanego przez Instytu Książki.

Na pierwszym spotkaniu dzieci wykonały drzewo klasy, naklejając listki ze swoimi imionami. Następnie opowiedzieli historie swoich rodzin, prezentując przyniesione pamiątki rodzinne. Wychowawczyni klasy, pani Alina Karczyńska, pokazała dzieciom swój prywatny zbiór czasopism "Świerszczyk"- niektóre miały ponad 50 lat.

Dzieci wysłuchały pierwszego rozdziału książki "Wnuczka antykwariusza" i dowiedziały się, co to jest drzewo genealogiczne.

Poniżej krótka fotorelacja: